fbpx
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com

Fransız Askısı Nedir ? Hangi Bölgelere Uygulanabilir ?

Fransız Askısı

Fransız askısı, içi polyester, dışı silikonla kaplı özel ve esnek yapılı ipler yardımıyla cildin gerilmesi işlemidir. Fransa’da geliştirilen bu yöntem sayesinde ameliyatsız olarak askılama yöntemi ile oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Fransız askısı yöntemi son yıllarda en sık tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer alır.

Fransız Askısı Nedir ?

Fransız ip askısı olarak da adlandırılan yöntem, insan vücuduyla uyumlu ipler yardımıyla yüz bölgesinde oluşan sarkma ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça konforlu ve güvenli şekilde uygulanabilen, minimal riskli bu yöntemin amacı, yaş alımına bağlı oluşan olumsuz değişiklikleri germe etkisi ile ortadan kaldırmaktır. İple germe işlemi minimum 2 yıl kalıcılığa sahiptir.

Fransız Askısı Nasıl Uygulanır?

Fransız askısı uygulaması genellikle bir saat civarında sürmektedir. Uygulama öncesinde uzman hekim ile detaylı bir planlama yapılmalıdır. Hastanın uygulama öncesinde gerçekçi ve net beklentilere sahip olması önemlidir.

Uygulama planı belirlendikten sonra doktorunuz iplerin hangi bölgeye yerleştirileceğini belirler. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen uygulamada; içinde askı iplerinin bulunduğu kanülle deri altına giriş yapılır.

Cildin gerilmesi ve dokunun yükseltilmesi amacıyla iplik sıkıca yukarı çekilir. Uygulama lokal anestezi altında gerçekleştiğinden, kişiler tedavi sonrasında rutin hayatına devam edebilir.

Fransız Askısı Tüm Cilt Tiplerinde Uygulanabilir mi?

Fransız askısı uygulamasında iplikler yardımıyla hacimsel değişiklik sağlanır. Bu nedenle aşırı derecede sarkmış ve kırışmış ciltlerde istenilen sonuçlar alınamayabilir. Uygulama öncesinde uzman hekim tarafından konu hakkında detaylı değerlendirmeler göz önünde bulundurularak ve olası sonuçlar hakkında bilgi alınarak işleme karar verilmesi gerekir. İple yüz germe yönteminin etkin sonuç sağlaması için cilt yapısı ince ve hafif gevşek yapıda olmalıdır. Cilt dokusunun çok kalın olması veya çok yoğun kırışıklık olması durumunda, uygulamadan istenilen sonuçlar alınamayabilir.

Fransız Askısı İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamanın ardından birkaç gün dinlenilmesi ve ağır aktivitelerden kaçınılması önerilir. Mimik kasları bir süre fazla hareket ettirilmemeli ve yüzüstü uyunmamalıdır. Yüz bölgesine nazik davranılmalı ve cilt ovuşturulmamalıdır. Uygulama sonrasında ilk bir hafta iğne girişi olan yerlerde hafif morluk ve kızarıklıklar görülebilir. Bu belirtiler son derece normal olmakla birlikte kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Fransız Askısı Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

Cerrahi yöntemlere başvurmak istemeyen aynı zamanda cildinde gelişen sarkma ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir uygulamadır. Fransız ip askısı yöntemiyle cildin yaşlanma süreci geciktirilebilir. Cilt dokusu ile uyumlu maddelerle gerçekleştirilen uygulama, kısmi yüz felci geçiren hastalar için de kullanılabilir. Mevcut yüz hatlarından memnun olmayan kişilerde oldukça etkili sonuçlar sağlayan bu yöntemde kullanılan ürünler biyolojik olarak insan vücuduyla uyumlu olduğundan uzun süre cilt altında kalabilir.

Fransız Askısı Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  • Yanaklar ve elmacık kemikleri,
  • Çene altı,
  • Yüzün oval bölümleri,
  • Kaşlar,
  • Boyun bölgesi.

Fransız Askısı Uygulaması Nasıl Avantajlar Sağlar?

  • Dolgu ve botoks gibi daha geçici veya kısa süreli enjeksiyon uygulamalarından istediği sonucu alamayan ve cerrahi müdahale için henüz genç kabul edilen hastalarda en ideal yöntem iple yüz germe olarak kabul edilir.

  • Kalıcılık süresi yaklaşık 2-3 yıl civarında kabul edilen bu yöntemle yaşlanma sürecinin hızına müdahale edilebilir. Cerrahi müdahalelerin riskleri, iyileşme sürecinin uzunluğu ve doğal ifadenin bozulmasından duyulan endişe de bu yöntemde tamamıyla ortadan kalkar. Fransız askısı işleminde kişinin doğal yüz ifadesi kesinlikle değişmez.

  • Uygulamada kullanılan esnek yapılı iplerin kopma veya aşınma riski yoktur ayrıca mimik kaybı da söz konusu değildir. Kişinin mutsuz hissetmesine neden olan görüntüyü ortadan kaldıran ve dışarıdan fark edilmeyecek şekilde uygulanan işlem kişiyi psikolojik olarak da olumlu şekilde etkilemektedir. 

  • Uygulama lokal anestezi altında uygulanır bu nedenle kişinin hastanede yatmasına ihtiyaç duyulmaz. Rutin hayata aynı gün dönülebilir. Uygulamada herhangi bir yara izi kalması mümkün değildir ve enfeksiyon riski minimumdur.

  • Fransız askı, doğal görünümlü sonuçlar sağlar ve 35 ile 70 yaş arasında tüm hastalarda güvenle uygulanabilir. Yıllar sonra ciltte gevşeme hissedildiğinde aynı işlem tekrarlanabilir.