fbpx
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com

Dövme Silme

Dövme Sildirme Novar Poliklinik

Dövmelerinizi Sildirmek Artık Mümkün!

Pek çok kişi hayatlarının farklı dönemlerinde dövme yaptırarak vücutlarında kalıcı bir iz bırakmaktadır. Özellikle gençlik dönemlerinde dövme yaptırma oranı ülkemizde çok yüksektir. 

Dövmeyi tamamen silmek ya da büyük oranda rengini açmak için tıbbi lazerler (Q-Switched Nd-YAG) kullanılır. Boya partikülleri lazer ışığını absorbe ettiğinde parçalara ayrılır ve daha sonra bağışıklık sistemi tarafından emilirler. Vücudun her seans sonrasında maksimum dövme pigmentinin yok edilmesi için uygulamanın 4-8 hafta arayla yapılması uygundur. Her bir seans 10-30 dakika sürer. Her seansın ardından, vücut daha fazla pigmenti ortadan kaldırdıkça dövmedeki açılma belirgin hale gelir.

İşlemin tamamlanması genellikle birkaç hafta sürer. Dövme ne kadar büyükse, boya partiküllerini kırmak için o kadar çok seans gerekir.

 

Nasıl Uygulanır?

İşlem sırasında bazı hastalar cilt üzerindeki lastik bir bandın çekilmesi gibi hafif bir acı hissettiklerini belirtir. Birçok uygulamada anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı hastalar lokal anestezi gibi bölgesel bir uyuşturucu maddeyle kendilerini daha rahat hisseder. 

Kremlerle ağrı azaltılır. Uygulamadan hemen sonra ciltte beyazlaşma başlar, dövme çevresindeki alanda kızarıklık ve kabarıklık görülebilir. Bu normaldir ve zaman geçtikçe gözden kaybolur. 

Dövme silme işleminin hemen ardından enfeksiyon riskini azaltmak için uygulama alanına anti bakteriyel merhem sürülmelidir. Tüm yaş gruplarına, tüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir.

Dövmeden kurtulmak için yapılması gereken iş dövme silme hizmeti veren bir sağlık kuruluşundan destek almak olmalıdır. Novar Poliklinikleri, İzmir’de bulunan 5 şubesiyle dövme silme hizmeti konusunda danışanlarına yardımcı olmaktadır.

 

Dövmeyi Dövmeyle Kapatmayın!

İstenmeyen dövmeyi gizleme uygulamalarından bir tanesi eski dövmeyi kapatacak şekilde yeni bir dövme yaptırmaktır. Fakat bu uygulama pek çok açıdan sorunları içinde barındırmaktadır.

Bir kişi vücudunda bulunan küçük bir dövmeden rahatsız olduysa onu daha büyük bir dövmeye dönüştürmesi ilerleyen dönemlerde ondan da rahatsızlık duymayacağı anlamına gelmeyecektir. İşte bu nedenle dövmeyi dövme ile gizleme uygulaması yeni sorunlara neden olabilmektedir.

 

 

 

Dövme Silme Tedavisi

Profesyonel dövme yöntemiyle yapılan işlemlerde genellikle boya partikülleri dermis olarak adlandırılan derinin hemen altına yerleştirilmektedir. Bu tarz dövmelerin lazerle silinmesi kolay olmaktadır. Fakat profesyonel olmayan yöntemlerle yapılan dövmelerde, boya partikülleri daha alt tabakalara yerleşebilmektedir. Bu gibi durumlarda lazer işlemleri daha uzun sürmektedir. Dövmenin rengine göre özel lazer ışınları uygulanmaktadır. 

 

 

 

Dövme Silme Sırasında Ağrı Olur mu?

Dövme silme uygulamasına başvuracak kişilerin kafalarındaki en önemli soru ağrı olup olmayacağıdır. Yapılan işlemlerde çok hafif bir ağrı hissi oluşmaktadır. Kişiden kişiye göre bu his değişebilmektedir. Bazı kişiler hiçbir acı hissetmezken, bazı kişiler hafif ağrı hissedebilmektedir.

 

Dövme yaptırırken hissedilen acı ile silme işlemi sırasında hissedilen acı birbirine yakın olmaktadır. Dövme silme işlemi sonrasında kalıcı bir iz ya da leke görülmez. Fakat bu işlem tıbbi bir müdahale olduğu için vücutta iz kalmaması adına mutlaka dövme silme uygulaması öncesi ve sonrasıyla ilgili kurallara uyulmalıdır.

 

 

Detaylı Bilgi Almak İster Misiniz? Numaranızı Bırakın, Biz Sizi Arayalım!

    * Formu gönderebilmek için lütfen üst bölümde yer alan seçenekleri işaretleyin.