fbpx
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com

Lazerle Cilt Tedavileri

Tüm Cilt Tedavileri Novar Poliklinik

Lazerle Cilt Tedavileri

Ciltte meydana gelen çatlaklar, günümüzde insanların en önemli estetik sorunlarından bir tanesidir. Cilt çatlaklarını, derinin genişleme kapasitesinin üzerinde gerilmesi sonucu dayanamayarak yer yer yırtılması olarak tarif edebiliriz.

 

Bu yırtılmalar ilk oluştuğunda kırmızı/mor renkte görünürler. Bu kırmızı/mor renk, yırtılmanın yeni olması ve bu yırtılma sırasında deri içinde mikro kanamalar meydana gelmesinden kaynaklanır. 

 

Cilt çatlağı yani cilt yırtığı eskidikçe beyazlaşır ve dışarıdan ciltte beyaz çizgiler halinde görülür. Bu çatlaklar zamanla beyazladığı için esmer kişilerde çok daha belirgindir.

 

Cilt Çatlakları İle Başa Çıkma Yöntemleri

Cilt çatlakları; gebelik, ergenlik ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı oluşan estetik açıdan birçok kişiyi rahatsız edebilen izlerdir. Çatlak izleri genelde yüzeyden yırtık şeklinde görünür. Yeni oluştuklarında renkleri mor, kırmızıya yakın gözlenir. Yıllar geçtikçe renkleri açılarak gri kurşuni veya beyaz bir renk alır. Cilt çatlakları karın, kalça, basen, sırt, kollar, göğüs üstleri, diz arkaları, baldırlarda gözlemlenmektedir.  

 

Ergenlik çağında hızlı büyüyen gençlerde cilt genişlemesi ve büyümesinin bu hıza yetişememesi sonucu kalçalarda ve bacaklarda sık olarak bu çatlaklar oluşabilir. Önlemek için bu bölgelere özel masajlar yapılabilir ya da kilo alımına dikkat edilebilir. Çatlak dokusu incelendiğinde bağ doku elemanları dediğimiz, dokuları sıkı tutan ve canlılık veren doku elemanlarının azalarak cildin sıkı, esnek yapısını kaybetmiş olduğunu gözlemleriz. Bu eskime ve gevşemeyi gidermek için ciltteki bağ doku elemanlarını tekrar oluşturmak gerekir. 

 

Fraksiyonel Karbondioksit lazerler uygulandıkları alanda yeni doku oluşumunu tetiklerler. Oluşan yeni bağ doku yavaş yavaş çatlak alanını doldurarak cildin yenilenmesini ve çatlak görünümünün azalmasını sağlar. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olup mevcut probleme göre 3-6 seans önerilmektedir. Lazer ile çatlak tedavisinde hem çatlamış ve yırtılmış derinin üst tabakası yenilenir hem de derin dokulardaki dermis yırtıkları tedavi edilmiş olur. İşlem sırasında anestezik kremler kullanıldığından süreç ağrısız olmakla birlikte sosyal hayatı da etkilememektedir. 

Bazı güzellik merkezlerinde uygulanan mikro dermabrazyon sadece yüzeysel olarak etki eder ve tedavide yetersiz kalır. Lazer ile yapılan çatlak tedavisinin üstünlüğü tartışmasızdır. Çünkü lazer derin dokuları da etkileyerek derindeki yırtıkların toparlanması için hücre üretimini uyarır.

 

Tedbir Almak Büyük Önem Taşır

Karında oluşmuş çatlaklar eğer karın sarkması var ise karın germe ameliyatı ile beraber yok edilebilir. Hamilelik sonrası genellikle çatlaklar, karının alt kısmında yani göbek deliğinin altındadır. Bunlar karın germe ameliyatı ile tamamen yok edilebilir.

 

Hamileler de ideal kilolarını koruyarak her aya bir kilo hesabı ile giderlerse hem vücut estetiğini korumuş, hem sağlıklı kalmış, hem de hamilelik sonrası miras kalan bu deformasyon ve cilt çatlaklarından korunmuş olurlar.

 

Oluşan cilt çatlaklarını tamamen tedavi etmek oldukça zordur. Bu tür tedavilere ihtiyaç duymamak için önemli olan baştan engellemek adına önlem almaktır. 

Detaylı Bilgi Almak İster Misiniz? Numaranızı Bırakın, Biz Sizi Arayalım!

    * Formu gönderebilmek için lütfen üst bölümde yer alan seçenekleri işaretleyin.