fbpx
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, ameliyatsız bir burun estetik yöntemidir. Cerrahi müdahale yapılmadığı için yapılan operasyon oldukça basittir. Ciltteki dolgu malzemelerinin burun bölgesine enjekte edilmesiyle birlikte buruna istenilen şekil verilebilmektedir. Burun dolgusu sayesinde özellikle ağzın köşelerinde ve burun kenarlarında bulunan kırışıklıklar giderilmektedir. Burun yanak ile daha orantılı bir hale getirilmektedir.

Burun Dolgusunu Kimlere Yapılır?

Burun dolgusunu operasyonu cerrahi bir operasyon olmadığı için her yaş grubu için uygun bir tedavidir. Tedavinin ön koşulu kişinin burun gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Vücut gelişmesi tamamlanmış bireylerin tamamında burun dolgusu operasyonu yapılabilmektedir. Yapılacak operasyonda burun çevresindeki kırışıklıklara erken müdahale edilmesi daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle burun dolgusunun 20li ve 30lu yaşlarda yapılması oldukça yaygındır. Daha ileri yaş gruplarında da son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

burun dolgusu
burun dolgusu

Burun Dolgusu Ağrı Hissi Verir Mi?

Burun dolgusunda operasyonu bir cerrahi müdahale değildir. Bu nedenle kişiye operasyon sırasında ve sonrasında ağrı vermez. Operasyon hem doktor için hem de tedavi gören kişi için son derece rahat geçmektedir. Tedavi sonrasında da burun ve çevresinde ağrı hissi oluşmamaktadır. Kişinin sadece yatacağı pozisyonla ilgili hekiminin tavsiyelerine uyması gerekmektedir.

Burun Dolgu Kalıcı Mıdır?

Burun dolgusunda operasyonunda burun ve çevresinde cerrahi bir müdahale yapılmamaktadır. Cerrahi operasyon yerine buruna çeşitli dolgu malzemeleri enjekte edilmektedir. Fakat enjekte edilen bu dolgu malzemelerinin bir ömrü bulunmaktadır. Zaman içerisinde enjekte edilen malzemenin etkisi azalır ve burun eski haline yakın bir şekle dönüşür. Bu nedenle burun dolgusu kalıcı bir operasyon değildir. Ama oldukça pratik bir operasyon olduğu için periyodik aralıklarla düzenli olarak burun dolgusunu yaptırılarak başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Burun Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Süre Devam Eder?

Burun dolgusunun etkisi vücuda enjekte edilen dolgu malzemenin verdiği sonuçların sürekliliği ile ilgilidir. Zaman içerisinde enjekte edilen madde azalacak ve burun eski haline dönecektir. Burun dolgusunun etki gücü kişinin burun ve vücut yapısı ile de yakından alakalıdır. Bu nedenlerle burun dolgusunun etki süresi herkes için aynı değildir. Bazı kişilerde etki iki ay devam ederken, bazı kişilerde ise burun dolgusunun etki süresi altı ayın üzerine çıkabilmektedir. Düzenli olarak burun dolgusu yaptırdıkça elde edilen sonucun uzun ömürlülüğü artacaktır.

Burun Dolgusunda Geri Dönüş Mümkün Müdür?

Burun dolgusunun operasyonu yaptıran kişilerin çoğu elde edilen sonuçlardan büyük memnuniyet duymaktadır. Bu nedenle operasyon sonrasında eski burnuna geri dönmek isteyen kişiler olmamaktadır. Fakat operasyon öncesinde, elde edilecek sonuçtan endişe duyan kişilerin zihninde geri dönüşün mümkün olup olmadığına dair soru işaretleri oluşmaktadır. Burun dolgusunun en büyük avantajı burada devreye girmektedir. Operasyon kalıcı değil, geçici bir tedavi olduğu için eğer kişi elde edilen sonuçtan memnun kalmazsa kısa bir süre içerisinde burun yapısı önceki haline geri dönecektir.

Burun Dolgusundan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Burun dolgusundan operasyonunu yapan uzman hekimler operasyon sonrasında yapılmaması ve yapılmaması gereken şeylere dair detaylı bilgiler vermektedir. Tedavi gören kişi uyku pozisyonu ve duş alma konusunda hassas davranarak hekiminin tavsiyelerine uyulmalıdır. Burun dolgusu operasyonu kişinin gündelik hayatını sekteye uğratacak bir tedavi değildir. Bu nedenle burun dolgusunun operasyonundan sonra hayatı aynı şekilde sürdürmek mümkündür. Hatta bu operasyonu öğle arası tatillerinde yaptırıp sonrasında işe geri dönen kişiler dahi bulunmaktadır. Burun dolgusu sonrası şişlik ve morluk oluşumu görülme ihtimali son derece düşüktür. Kişinin dinlenmek için ekstra bir süreye ihtiyacı olmaz. Hastaların rahatlık açısından en memnun olduğu estetik çeşitlerinden birisi burun dolgusudur.

Burun Dolgusu Sonrası Ne Zaman Duş Alınabilir?

Burun dolgusunda sonrasında başta duş almak olmak üzere, uzman hekimler tarafından kişilere detaylı bilgiler verilmektedir. Bu nedenle öncelikle hekiminizin söylediklerini uygulamakta fayda vardır. Fakat genel olarak operasyonun tamamlanmasının ardından ilk günün tamamlanmasıyla birlikte duş almakta hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Erkeklere Burun Dolgusu Yapılır Mı?

Burun dolgusunu sadece kadınlara özgü bir estetik yöntemi değildir. Burunlarının şeklinden ve hacminden memnun olmayan insanlar sadece kadınlar değillerdir. Erkekler arasında da burunlarından hoşnut olmayanlar bulunmaktadır ve bu kişilerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar çoktur. Burun dolgusu yaptıran kişilerin cinsiyet açısından oranları çıkarıldığında erkeklerin oranının azımsanmayacak miktarda olduğu görülecektir.