Botoks Nedir? - Novar Poliklinik İzmir Botoks Merkezi
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com
Bize Güvenen
500,000+ İnsan
20 Yıllık Tecrübe
Uzman Doktor ve Hemşireler
Sağlık Bakanlığı Onaylı
Güven, Kalite, Hijyen

Botoks Nedir?

Botoks denilince ilk akla gelen şey elbette estetiktir. Son yıllarda çok fazla duyduğumuz botoks kelimesi en yaygın olarak yüz kırışıklıklarını gidermede tercih ediliyor olsa da terleme tedavisinde de kullanılır. Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen botoks, yüzdeki çizgi ve kırışıklıklar ile mücadele etme konusunda başarılıdır. 

Botoks, sinir uçlarında yer alan ve iletimi sağlamakla yükümlü maddelerin salınımlarına engel olur. Sinirler ve sinirlerin ulaştığı organların arasındaki iletimi durdurur. Böylece sinirin ulaştığı organlarda işlevler azalır ve kaybolur. Botoks nedir sorusunun cevabını aldıysak ne amaçla kullanıldığına bakabiliriz. botoks nedir

Botoks Ne Amaçla Kullanılır?

Mimik kaslarının hareket etmesi ile birlikte yüzde zamanla kırışıklıklar meydana gelir. Bu kırışıklıkların azaltılması botoks işlemi ile mümkündür. Bazen genetik faktörler de kırışıklıkları tetikleyebilir. Yaşın ilerlemesi ile beraber özellikle göz çevresi, alın, kaş arası gibi alanlarda kırışıklıklar oluşur. Botoks uygulaması sayesinde bu sorunlardan pratik şekilde kurtulmak mümkündür. Bazı kişilerin yüzlerinde şaşırma, korkma gibi ifadeler vardır. Bu tarz durumlar kişilerin moralini bozar ve bu ifadelerden kurtulmak ister. Botoks ile bu istenmeyen ifadelerden kurtulmak da çok kolaydır. 

Botoks Neden Tercih Edilir?

Güvenilir bir yol olan botoks sadece enjekte edildiği bölgeye etki eder ve bütün kaslara tesir etmez. Sinirler ile birlikte kas içerisinde ya da ter bezlerinin arasında bulunan elektriksel iletim de geçici olarak durur. Botoksun ilk kullanıldığı alan göz tembelliği, blefarospazm , servikal distoni rahatsızlıklarıdır. Sonrasında da kırışıklıklar için tercih edilmeye başlanmıştır. Botoks ayrıca ter bezlerini bloke etme özelliği taşıdığı için aşırı terleme sorununu da ortadan kaldırır. Botoks nedir diye soranlar ayrıca hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği hakkında da bilgi almak isteyebilir.

Botoks nedir diye soran kişiler, genel olarak hangi alanlarda tercih edildiğini de öğrenmek isteyebilir. Botoks iki nedenden dolayı tercih edilir. Birincisi tıbbi gereklilikten dolayı, ikicisi de kozmetik amaçlı olan botokstur. Botoks tıbbi alanda, şaşılık tedavisinde sıklıkla tercih edilir. 

Blerarospazm, yüz felci, migren, aşırı terleme, kas spazmına bağlı oluşan boynun yan durması hali ve vücudun değişik yerlerinde oluşan kas spazmları için botoks tercih edilebilir. Çene kasılması, diş gıcırdatma gibi durumlar da botoks işlemin çare olduğu durumlardır. Botoks en popüler olarak ise kırışıklıkların giderilmesi konusunda kullanılır. 

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks nedir diye soranlar, bu işlemin nasıl yapıldığını da merak eder. Enjeksiyon şeklinde uygulanan botoks ağrılı değildir. Mimik kaslarının daha az hareket etmesi istenildiği zaman kasların içine enjeksiyon yapılır. Deri içine enjeksiyon yapılması da terleme tedavisi için tercih edilir. Bir hafta içinde etkileri ortaya çıkan botoks 6 ay sonra etkisini yitirir. Sağlık bakımından hiçbir yan etkisi olmayan botoks uygulandıktan sonra hafif derecede morluk, şişlik gibi durumlar oluşabilir. 

Önceki HaberSonraki Haber

Önerilen Haberler

Yasal Uyarı

Bu site KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. Tanı ve tedavi mutlak bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi işlemlerdir SİTEDEKİ BİLGİLER Hİç BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişilmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla yapılan bazı ön bilgiler yayınlanmaktadır.