fbpx
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği Novar Poliklinik

Ameliyatsız Burun Estetiği (Burun Dolgusu) Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği, acısız ve basit yöntemlerle burundaki şekil bozuklarının giderilmesine yardımcı olur. Burunda küçük çökmeler, şekil bozuklukları olduğu veya küçük çıkıntılı bir buruna sahip olunduğu durumlarda tercih edilir.

Hastanın burnunda istenen görselliği sağlamak için belirlenen özel alanlara dolgu yapılır.

Örneğin, burun ucu dolgusu bu işlemlerden bir tanesidir. Normalde bu işlemler kırışıklık ve istenmeyen çizgileri tedavi etmek için kullanılır. Bu enjeksiyonlar, burnun istenmeyen çıkıntılarında, tümseklerinde veya burun ucu düşüklüğünde de kullanılabilir. Tedavi 15-20 dakika civarında sürer ve hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilir. Burun dolgusu için farklı bileşenleri olan dolgu maddeleri kullanılmaz.

Burun Dolgusunun Avantajları Nedir?

Burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty), hastalara birçok avantaj sunar. Avantajlardan biri, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karar veremeyen birçok hasta için iyi bir seçenek olmasıdır.

Diğer bir avantaj ise, rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolay olmasıdır. Bu sayede, belirli bir bölgeye az miktarda dolgu uygulamak için basit bir enjeksiyon yapılması yeterli olur. Ve son olarak, burun dolgusu, burun estetiği operasyonuna göre daha ekonomiktir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Nedir?

Burun dolgusunun iki ana dezavantajı vardır. En bilinen dezavantaj, sonuçların kalıcı olmamasıdır. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Yapılan uygulamanın sonucu, malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak değişiklik gösterir. İkinci dezavantaj ise, burun dolgusu ile yapılabileceklerin sınırlı olmasıdır. İleri boyutta bir şekil bozukluğu ve aşırı eğiklik gibi durumlarda burun dolgusu tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun değildir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Güvenli Midir?

Ameliyatsız burun estetiğinin, rinoplastinin yerini tam olarak doldurmasa da güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu söylemek mümkündür. Burun dolgusu için güvenilirliği kanıtlanmış hyalüronik asit kullanılmaktadır. Bu dolgu maddesi cilt ile uyumludur ve tekrarlanan uygulamalarda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

İşlem sonrasında alerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu gibi bazı yan etkiler ortaya çıksa da uygulayan doktorun tecrübesine göre komplikasyon oranları yok denecek kadar az olmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği İçin De Kullanılabilir Mi?

Burun dolgusu, ameliyat ile burun estetiği olmuş ancak operasyon sonra basit düzeltmelere ihtiyaç duyulduğu zaman da uygulanabilir. Bu uygulamalarda amaç ameliyat sonrası oluşabilen bazı düzensizlikleri, kusurları düzeltmektir. Bu sayede ikincil bir cerrahi müdahalenin önüne geçilmiş olunur.

Hangi Hastalara Uygulanır?

 • Ameliyatsız burun estetiği tedavisinin kemiğe ciddi anlamda müdahale edilmesi gereken operasyonlarda uygulanması mümkün değildir. Burun kemiğine müdahale edilecekse ameliyatlı tedavi yöntemlerinden birisi tercih edilmelidir.
  Fakat burundaki noktalara hacim kazandırılarak çözülecek problemlerde ameliyatsız burun estetiği oldukça etkili bir yöntemdir. Burundaki asimetri problemlerine de bu yöntemle çözüm üretmek mümkündür. Burundaki keskinliği azaltmak, burun ucunun açısını değiştirmek, buruna daha iyi bir simetri kazandırmak için ameliyat olmaya gerek yoktur.
  .
 • Uygulamadan sonraki 3 gün boyunca; sauna, hamam, spor ve ısıl işlemlerden kaçınmalı; denize ve havuza girmemelidir.
 • İşlemden sonraki 6 saat boyunca başını aşağıya doğru eğmemeli ve yüz üstü uzanmamalıdır.
 • Soğuk havadan ve makyajdan birkaç saat uzak durulmalıdır. Ayrıca ilk gün yüzünüze temas etmemeli ve masaj yapmamalısınız.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Her ne kadar uygulanan yöntem ameliyatsız olsa da, tedavinin başarıya ulaşması için dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Hastanın operasyon sonrasında rutin hayatına dönmesinde hiçbir engel yoktur. Öncelikli olarak tedavinin ardından bir gün gün boyun ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. İyileşme sürecine zarar vereceği için sigara ve alkol kullanılmamalıdır..
 • Uygulama yapılan bölgeye temastan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlardan belli bir süre uzak durulmalıdır. Bu yöntemde hastanın tedavi sonrasında dikkatli davranmasıyla başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Fakat daha kalıcı sonuçlar için cerrahi müdahalelere başvurmak gereklidir.

Detaylı Bilgi Almak İster Misiniz? Numaranızı Bırakın, Biz Sizi Arayalım!

  * Formu gönderebilmek için lütfen üst bölümde yer alan seçenekleri işaretleyin.