Lazer epilasyon için kaç seans gerekli ? - Novar Poliklinik İzmir
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com
P.tesi. - C.tesi 09:00 - 19:30(0232) 404 44 00info@novarpoliklinik.com
Bize Güvenen
500,000+ İnsan
20 Yıllık Tecrübe
Uzman Doktor ve Hemşireler
Sağlık Bakanlığı Onaylı
Güven, Kalite, Hijyen

Lazer epilasyon için kaç seans gerekli ?

Lazer Epilasyon İçin Kaç Seans Gerekli ?

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle bu uygulama için uygun olup olmadıkları değerlendirilir. Daha sonra seans sayısına karar verilir. Lazer epilasyon için kaç seans gerekli, sorusunun cevabı ten rengine, uygulama alanına, kıl kalınlığına ve rengine göre değişiklik gösterir.

Lazer epilasyon tedavisi için ortalama 6 ile 8 seans yeterli olmaktadır. Yüz bölgesinde meydana gelen tüylenmeler de ise 10 seans sonrasında başarılı bir sonuç alınabilir. Yüz bölgesinde yaklaşık 1 veya 1,5 ay süren bu seanslar, vücudun diğer bölgelerinde 2 ay kadar sürebilmektedir.

lazer epilasyon için kaç seans gerekli

Lazer Epilasyon Nedir? 

Lazer epilasyon; vücutta bulunan istenmeyen tüylerin, milisaniyelik atışlarla uygulanan lazer ışınları tarafından kalıcı ve sağlıklı bir şekilde yok edilmesi işlemidir. Cilde uygulanan lazer ışınları, melanin pigmentler tarafından absorbe edilir. Dokulara zarar vermeden kıl kökünü ısı yardımı ile tahrip eder. Kişi de hormonal bir bozukluk yoksa lazer epilasyon sonrası kıllar tekrardan çıkmaz. Lazer epilasyon için kaç seans gerekli olduğu da başarılı bir sonuç için önemli bir detaydır. 

En Çok Kullanılan Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyon için kaç seans gerekli, hangi yöntem daha etkili soruları kişiden kişiye farklılık gösterir. Lazer epilasyon işleminde kullanılan teknolojiye göre farklı lazer makineleri vardır. Bu farklılıklar; kullanılan ışığın büyüklüğü ile dalga boyları arasında ki farklılıklardır. 4 çeşit lazer epilasyon yöntemi vardır. Hangi yöntemin uygulanacağı da lazer epilasyon için kaç seans gerekli olduğunu belirleyen bir faktördür. Lazer epilasyon yöntemi çeşitleri ise şöyledir: 

 • Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi; açık tenli kişilerde uygulanan lazer epilasyon yöntemidir. 755 nm dalga boyunda atışlar yapar. Geniş alanlarda hızlı çalışır. Aynı zamanda iz bırakmayan, hijyenik bir epilasyon yöntemidir.
 • Diode Lazer Epilasyon Yöntemi; yüz ve bölgesinde bulunan ince kılları gidermek için kullanılan bir yöntemdir. Atışlar 980 nm boyuna ulaşabilir. Cilde yakın mesafeden uygulandığı için, uygulanan bölgeyi soğutmak için jel kullanılır. Bu nedenle Alexandrite lazer epilasyon yöntemi bu yönteme oranla daha hijyeniktir. Ancak yüksek lazer dalga boyu uygulandığı için tüm kıl renklerinde daha etkili sonuçlar verir. 
 • Nd: yag Lazer Epilasyon Yöntemi; koyu tenli kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Lazer dalga boyu 1064 nm’dir. Enerjinin bu derece yüksek olması acı hissini de arttırmaktadır. Vücutta yanık izlerine de sebebiyet verebildiği için pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir.
 • Ruby Lazer Epilasyon Yöntemi; açık ve koyu tenli kişilerde tercih edilebilir. Ancak açık tende daha fazla etkilidir. Dudak üstü ve çene altı gibi küçük bölgelerde kullanılır.

Bunların yanı sıra tam anlamıyla bir lazer epilasyon yöntemi olmamakla birlikte IPL (İntense Pulsed Light) yöntemi de vardır. Bu yönteme modern ağda da denebilir. Kıl köklerini zayıflatmayı hedefleyen geçici bir yöntemdir. Oldukça yavaş bir yöntemdir. Bu yüzden lazer epilasyon için kaç seans gerekli sorusuna en uzun cevabı verecek olan yöntemdir. Açık tenli kişilerde daha etkili sonuçlar verir. 

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon için kaç seans gerekli sorusu kadar seanslar sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler de merak edilir. Bunlar şöyle özetlenebilir: 

 • Cilt güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. 
 • Solaryuma girilmemelidir. 
 • 24 saat boyunca lazer epilasyon uygulanmış bölge  sıcak su ile yıkanmamalıdır ve kaşınmamalıdır.
 • Yüksek faktörlü güneş kremi kullanmaya özen gösterilmelidir. 
 • Cildin hijyenine dikkat edilmelidir. 
 • Kese kullanılmamalıdır. 
 • Lazer epilasyon sonrası kıllanma olursa kesinlikle ağda ile alınmamalıdır. Bu işlem için jilet kullanılabilir.

Yasal Uyarı

Bu site KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. Tanı ve tedavi mutlak bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi işlemlerdir SİTEDEKİ BİLGİLER Hİç BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişilmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla yapılan bazı ön bilgiler yayınlanmaktadır.